Tavuklu Keşkek

Nesibe Caydırmakoğlu Ocak 04, 2021 34 okunma 0 yorum 1 dakikada okuyabilirsiniz

Keşkek, hemen hemen tüm bölgelerde özel günlerde pişirilen bereketli, tokluk hissi veren, biraz zahmetli ama bir o kadar da lezzeti damağınızda kalan geleneksel bir yemek. Doğu Anadolu, Batı Anadolu, Orta Anadolu, Karadeniz ve Trakya’ da yapılan keşkek bölgelere göre kuzu eti, dana eti, tavuk eti ve hatta tavşan eti ile yapılarak farklılık gösteriyor ve her biri de müthiş lezzetli oluyor.
Yapılışı oldukça zahmetli olduğundan keşkek genellikle sünnet, bayram ve düğünlerde yapılıyor. Güveç ve büyük kazanlarda odun ateşinde pişirilen bu lezzete yörelere göre değişen yemekler de eşlik ediyor. Haşlanmış tavuk, et kavurma, salçalı nohut yemeği gibi yemekler keşkeğin yanında servis edilen yemeklerden sadece birkaçı!
Bu müthiş lezzeti tatmamız için elbette özel günleri beklemek zorunda değiliz. Evde sevdiklerimizle kurduğumuz nefis sofralarda da zevkle yiyebiliriz. Videoyu aşağıya bırakıyoruz, bu geleneksel lezzeti yaşatan tüm yemekseverlere sevgilerimizi iletiyoruz, afiyet olsun

Tavuklu Keşkek Tarifi İçin Malzemeler

 • Tereyağı
 • Tuz
 • Su
 • Karabiber
 • Kırmızı toz biber
 • Tavuk suyu
 • Tavuk but
 • Sıvı yağ
 • Aşurelik buğday

Tavuklu Keşkek Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Tercihen 1 gün önceden suda beklemiş buğdayları bir tencereye alın ve üzerine su ekleyip buğdaylar patlayıp yumuşayana kadar pişirin.
 2. Buğdaylar suyunu çekince üzerine 3 kepçe daha tavuk suyu ekleyin ve ezilecek kıvama gelene kadar pişirmeye devam edin. Bu esnada buğdaylara hiç kaşık değmemesi gerekiyor.
 3. Tahta bir kaşık yardımıyla kısık ateşte buğdayları yavaş yavaş ezin.
 4. Haşlanmış tavukları da ekleyip beraber ezmeye devam edin.
 5. Tuz ve karabiberi de ekleyip macun kıvamına gelene kadar ezmeye devam edin. Bu işlem uzun sürecektir. Bu esnada altı tutmaması için ateşi kontrol ederek  pişirin.
 6. Tereyağını ayrı bir tavada eritin.
 7. Üzerine toz kırmızı biber ekleyin ve ocaktan alın.
 8. Pişen ve iyice macun kıvamına gelen keşkeği servis tabaklarına alın ve üzerine toz biber- tereyağ karışımından döküp servis edin.

Nesibe Caydırmakoğlu

Chief of cuisine - Ne Pisirsek.NET

Toplam 66 yazı paylaştı.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmiştir.*

Yorumlar (0)

Herhangi bir yorum yapılmamış.